Szolgáltatások
Neurológiai szakrendelés
Mi a Neurológia?
A neurológia, azaz az ideggyógyászat a központi (agy és gerincvelő) és perifériás (az ezekből kiinduló, egész testet átszövő érző, mozgató és vegetatív) idegrendszer szerkezeti és funkcionális elváltozásainak és betegségeinek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó orvosi szakág.
A neurológus feladata
A neurológus (ideggyógyász) szakorvos feladata az idegrendszeri eredetű panaszok okának kivizsgálása, diagnosztizálása és kezelése.
Ha a panasz műtéti beavatkozást igényel, idegsebész szakorvos is részt vesz a terápiában.
A szakrendelés során komplex szemléletben felmérjük a páciens neurológiai állapotát, majd a diagnózis felállítása után megkezdjük a rehabilitációs program megtervezését. Megállapítjuk a rehabilitációs célkitűzések alapjait, illetve kidolgozzuk a rehabilitációs tervet, a gyógyuláshoz vezető lépéseket.
Kinek tud segíteni a Neurológus?
- Stroke
- Agyvérzés utáni állapotok kezelésében
- Parkinson- szindróma
- Sclerosis Multiplex-ben szenvedőknek
- Guillain- Barré szindrómásoknak
Fel vagyunk készülve komplex agy és koponya sérültek rehabilitációjára is, de egyéb neurodegeneratív illetve perifériás idegi bántalmakat is kezelünk.
Milyen tünetekkel forduljunk Neurológushoz?
Neurológiai kórképek esetén rendkívül változatos panaszok jelentkezhetnek, az idegrendszer károsodása ugyanis más betegség szövődményeként is kialakulhat. Az alábbi tünetek jelentkezése esetén keressen fel ideggyógyász szakorvost:
- hosszú ideje fennálló, rendkívül erős, vagy gyakran jelentkező fejfájás
- szédülés
- egyensúly- és mozgáskoordinációs zavar
- végtagzsibbadás
- gyengeség
- beszédzavar
- látászavar
- vegetatív zavarok (remegés, szívdobogás érzés, emésztőrendszeri panaszok)
- görcsök
- eszméletvesztés
- a gondolkodás zavara
- memória zavarok
Milyen betegségeket kezel a neurológus?
A neurológus szakorvos a központi és környéki idegrendszert, valamint az agyi keringést érintő gyulladásos, fertőzéses, immunológiai, illetve degeneratív betegségek, valamint az idegek sérülésből adódó elváltozások kezelésével foglalkozik.
- Fejfájások: a rohamokban jelentkező, általában féloldali fájdalmat okozó migrén, az abroncsszerű, szorító fájdalommal járó tenziós, valamint a szem környékén fellépő éles, szúró fájdalommal járó cluster fejfájás.
- Neuropátiás fájdalmak: zsibbadó, bizsergő, szúró, áramütésszerű érzés, vagy a hideggel/meleggel szembeni túlzott érzékenység, mely többnyire az idegrendszer károsodása nyomán a végtagokban jelentkezik.
- Gerincvelői elváltozások: porckorong összenyomódása, idegrendszeri érintettséggel járó porckorongsérv, gerincvelő keringési zavara, mely tartós fájdalommal jár.
- Sclerosis multiplex: autoimmun betegség, melynek során a szervezet antitesteket termel az agy és gerincvelői idegeket körülvevő myelinhüvely ellen, ami ennek következtében gyulladásba kerül és az idegek károsodását okozza. Ez a hegesedés idővel megakadályozza az izmok koordinálását és az izomerőért és az érzékelésért felelős idegek ingerület továbbítását.
- Agyi keringési zavarok: az agyi véráramlás korlátozottsága miatt alakul ki. Okozhatja hirtelen fellépő vérzéses stroke (agyvérzés), ahol a megrepedt érből kiáramló vér nyomja az agyat és az ér által ellátott terület nem kap megfelelő vérellátást. Hátterében állhat továbbá vértelen stroke (ischémiás stroke) is, amit vérrög okoz.
- Epilepszia: az agy működési zavara, melynek során elektromos túlműködés (kisülés) jelentkezik, ami izomgörcs, tudatzavar formájában jelentkezik. Nem minden esetben jár görcsös rohammal, a kis rohamból a külső megfigyelő sokszor semmit nem vesz észre.
- Mozgászavarok: remegés (tremor), hirtelen fellépő, akaratlan mozgás (tikkelés), izomtónus csökkenés (disztónia), koordinációs zavarok mind idegrendszeri problémára utalhatnak.
- Alzheimer-kór: az agy idegsejtjeinek károsodásával járó neurodegeneratív betegség, mely a megismerési funkciók és a gondolkodás beszűkülésével, demenciával, illetve szellemi leépüléssel jár. A betegség lefolyása gyógyszeres kezeléssel lassítható.
- Parkinson kór: mozgászavart okozó neurodegeneratív betegség, az izomműködést befolyásoló idegsejtek ingerületátvivő képességét rontja. A betegség jellegzetes, végtagremegéssel, ízületi merevséggel és lelassult mozgással járó tüneteket okoz.
Fizioterápia-gyógytorna
Mi a gyógytorna? Milyen szerepe van a komplex rehabilitációs terápia során?
A gyógytorna a rehabilitáció egyik legalapvetőbb része.
A gyógytorna célja a mozgásszervrendszeri betegségek kialakulásának megelőzése, prevenciója, rehabilitációja.
A gyógytornakezeléseket orvosi diagnózis, vagy javaslat alapján végezzük, így az orvossal, beteggel és közvetlen környezetével közösen tűzzük ki az elérni kívánt célokat és együtt is igyekszünk ezeket megvalósítani. A kezelések során a családtagokat is ellátjuk azokkal az instrukciókkal, melyekkel megfelelően segíthetik a beteg gyógyulását, illetve a rehabilitációs csapat munkáját.
A gyógytorna célja
- a zavart szenvedett szerv, szervrendszer, testrész, testtáj funkciójának helyreállítása
- a fájdalom csökkentése
- a mozgáskorlátozottság mérséklése, megszüntetése
- az izomerő javítása fejlesztése
- az izomegyensúly zavarainak leküzdése
- helytelen mozgásfolyamatok, minták korrigálása, pl: sántítás megszüntetése
- szív-és keringésműködés javítása
- helyes légzéstechnika megtanítása
Mely esetekben fontos a gyógytorna alkalmazása?
A gyógytorna nemcsak kezelésre alkalmas, hanem a mozgásszervi betegségek megelőzésére is. A prevenció az egészség megőrzést, egészségfejlesztést és a betegségek megelőzését célozza meg.
A már kialakult betegség esetén fontos a konzervatív terápia. A nem műtéti kezelésben részesülő betegek terápiáját hatékonyan egészíti ki a célzott, személyre szabott gyógytorna.
A fizioterápia fontos, a műtét utáni rehabilitáció esetében is. A műtét után a beteg felépülését, funkcióinak helyreállítását segítik, a megfelelően kiválasztott és kivitelezett gyógytorna gyakorlatok és technikák.
Gyógytorna jelentősége különböző életkorokban
A fiatalok körében a testtartásproblémák, a gerincferdülés szorul leggyakrabban korrekcióra.
A középkorúak esetében az ülő életmód, a túlsúly miatt kialakuló mozgásszervi elváltozások, gerincproblémák miatt van szükség fizioterápiára.
Az idős korosztály tagjainak pedig a különböző eredetű, például csontritkulás miatti gerincdeformitások okoznak panaszt, amelyet enyhíteni, kezelni kell.
Mire jó a fizioterápia?
A fizioterápiás kezelés, ezen belül a gyógytorna feladata a beteg fájdalmainak csillapítása, a mozgásszervi funkciók helyreállítása, a lehető legteljesebb megtartása. A betegnek a számára egyedileg összeállított gyógytornát el kell sajátítania, és minden krónikus mozgásszervi betegség esetén otthon is rendszeresen végeznie kell ahhoz, hogy ezt a célt el lehessen érni vele.
Mikor alkalmazható a fizioterápia?
Minden eset, minden beteg más és más, a kezelés módját és idejét egyénileg kell a szakorvosoknak és a gyógytornászoknak eldönteni. A fizioterápia módszerei általában hatékonyak a legtöbb mozgásszervi megbetegedésből eredő fájdalom (valamilyen deformitásból, sérülésből, kopásból vagy gyulladásból fakadó hátfájás, derékfájás, vagy nyakfájás) esetén is.
A fizioterápia alkalmazható neurológiai, ortopédiai, traumatológiai, reumatológiai panaszok esetén is.
Gyógytorna fajtái
Passzív technikák
Fontos a szerepük az ízületi mozgástartomány megőrzésében, a contracturák megelőzésében, a vérkeringés javításában, a porcanyagcsere fokozásában, a fájdalomcsillapításban, a propriocepció megtartásában.
- megfelelő fektetés, pozícionálás
- passzív kimozgatás, az ízületi mobilizáció
- különböző lágyrésztechnikák
- gyógymasszázs
Aktív technikák
Alkalmazásuk lehetővé teszi az izmok erősítését – a fokozatosság elve szerint – az ízületi mozgástartomány növelését, a keringés javítását, a propriocepció és a koordináció fejlesztését.
Transzfer technikák
A gyógytornász feladatai közé tartozik az elsősorban a helyzetváltoztatás módszerei: kiülés, átülés és a járásmegtanítása a betegnek. A szükséges — elsősorban mobilitást elősegítő — segédeszközök használatának betanítását is a gyógytornász végzi.
Függesztőrácsos gyógytorna
A függesztőrácsos kezelés lehetővé teszi – a vízi tornához hasonlóan – a végtagok terhelés nélküli mozgatását, a végtagok és ízületek kilazítását és az aktív mozgás megindításának elősegítését.
A függesztőrács terápia során végzett gyógytorna összetett hatású: a masszázs, a hagyományos gyógytorna, a manuálterápia, a nyújtás, illetve az erőfejlesztés hatékony kombinációja.
A függesztőrács megkönnyíti a gyógytornász munkáját is, hiszen nem kell erőt kifejtenie, megtartania a végtag vagy akár a páciens teljes súlyát. Ugyanakkor a kezelőágyon fekvő páciens számára is kényelmesebb pozíciót, könnyebb mozgást biztosít és biztonságérzetet ad.
Segítségével ízületvédelem mellett lehet alkalmazni:
- lazító,
- erősítő,
- nyújtó és
- mobilizáló
felfüggesztéseket, különféle gumikötelek/kötelek/hevederek segítségével.
Gerincbántalmak, derékfájás fájdalomcsillapítására is alkalmazható, mivel a kilépő ideggyököket a nyomás alól tehermentesítheti.
Ideális a gerinc, az ízületi kopás, balesetek, valamint mozgásszervi műtétek utáni rehabilitációban, a stroke rehabilitációban, a sportolók rehabilitációjában is kiválóan alkalmazható, amikor is a betegség megkívánja az ízületkímélő, nehézségi erő kikapcsolásával végzett gyakorlatokat.
Hatékonysága abban rejlik, hogy akár tehermentesített helyzetben is elvégezhetők a törzs és a végtagok mozgásai.
A hevederek, kötelek és a rácsrendszer segítségével különböző technikákkal lehet a gyengült izmokat erősíteni.
Bénult végtagok esetén könnyebben és hatékonyabban megvalósítható az érintett testrész mobilizációja és a pozicionálása.
Hatékonysága abban rejlik, hogy akár tehermentesített helyzetben is elvégezhetők a törzs és a végtagok mozgásai.
A hevederek, kötelek és a rácsrendszer segítségével különböző technikákkal lehet a gyengült izmokat erősíteni.
Bénult végtagok esetén könnyebben és hatékonyabban megvalósítható az érintett testrész mobilizációja és a pozicionálása.
Hogyan segít a függesztőrács?
- Az egyik legsokoldalúbban használható terápiás eszközünk.
- Egyéni torna keretében alkalmazzuk.
- Passzív, vezetett aktív és aktív kezelések is megvalósíthatóak.
- A hevederek és a rácsrendszer segítségével pontosan megtervezhető a kezelt ízület kimozgatása, erősítése, trakciója (húzása).
- Az ízület gyengült, bénult izmok mellett is kimozgatható minden síkban.
Milyen esetekben alkalmazható a függesztőrácsos kezelés
- rehabilitációra (műtét, sérülés után)
- gerincvelő sérülés esetén
- derékfájdalom esetén
- izombetegségekben szenvedők kezelésére
- nyújtásra
- rehabilitációra szorulók
- egyes izomcsoportok erősítésére
- sportolóknál
Kinek javasolt?
Szinte mindenkinek, kiemelve a bénult izomzatot, mozgásképtelen, legyengült betegeket.
Robotterápiák
ReWalk Personal 6.0 Robotikus Exoskeleton
Személyre szabottan alkalmazható járást segítő eszköz.
Baleset következtében alsó végtag bénulással élők a Rewalk Personal 6.0 Exoskeleton és egy speciális mankó segítségével képessé válhatnak az állásra, sétára, megfordulásra, vagy akár a lépcsőzésre is. A ReWalk rendszer biztosítja az önálló sétálás lehetőségét, azonban sportolásra vagy erőkifejtéssel járó mozgásformára nem alkalmas.
Fontos
Minden esetben egy teljeskörű fizioterápiás állapotfelmérés és egy konzultáció előzi meg a ReWalk használatát. A robot haszálatához számos feltételnek kell megfelelnie az adott páciensnek.
Abban az esetben, ha a páciens megfelel minden kritériumnak és paraméternek, akkormegkezdődhet a terápia a szakemberek felügyelete mellett.
- A karok és a váll izomzatának megfelelő állapota mankókkal támogatott járáshoz
- Egészséges csontsűrűség
- Ép csontváz (nincs törés)
- Képes magabiztosan állni olyan eszköz segítségével, mint pl. az EasyStand
- Jó általános egészségügyi állapot
- Magasság: 160-190 cm lábhossz:
- felső lábszár 43,5 cm-56 cm
- alsó lábszár: 36 cm-48,5 cm
- Testsúly nem haladja meg a l 00 kg-ot
- Súlyos neurológiai anamnézis (traumás gerincsérülésen felül): pl. sclerosis multiplex, cerebralis parezis, amyotrophiás lateralsclerosis, traumás fejsérülés.
- Fennálló fertőző betegségek
- Felfekvéses bőrelváltozás megléte
- Súlyos spaszticitás (Modified Ashworth 4)
- Instabil gerinc, nem egészséges végtagok vagy medencetörés
- Heterotopikus csontosodás, amely károsítja az ízületi mobilitást
- Jelentős kontraktúrák (boka >0°, térd> 10°, csípő flexió >0°)
- Nem megfelelő pszichés, vagy mentális állapot, ami a felhasználó vagy a készülék sérüléséhez vezethet.
- Terhesség
ReStore Soft Exo-Suit
A ReStore kialakítása egyesíti a mozgásminták variabilitást a plantárflexió és a dorsalflexió asszisztenciában, amely adaptív módon szikronizálódik a páciens természetes járásával, hogy megkönnyítse a rehabilitációt.
Sokoldalú
Páciens specifikus asszisztencia és kompatibilitás kiegészítő támogatással a ReStore széleskörű alkalmazhatóságának érdekében a teljes rehabilitációs spektrumon.
Adatvezérelt
A valós idejű adatelemzés és azasszisztencia szintek változtatásának lehetősége lehetővé teszik a munkameneten belüli optimalizálást és az eredmények nyomon követését.
Hogyan működik a ReStore?
- Az egyes lábak szenzorai érzékelik a járási eseményeket és vezérlik az időszinkronizált asszisztenciát.
- A hátsó kábel kontrakciója biztosítja a PF asszisztenciát a lábfej előrehajlításához
- Az elülső kábel kontrakciója biztosítja a DF mozdulatnál a talajtávolság asszisztenciáját
- Lazított és feszített mód lehetővé teszi a további járásgyakorlatokat
Fontos
Minden esetben egy teljeskörű fizioterápiás állapotfelmérés és egy konzultáció előzi meg a ReWalk használatát. A robot haszálatához számos feltételnek kell megfelelnie az adott páciensnek.
Abban az esetben, ha a páciens megfelel minden kritériumnak és paraméternek, akkor megkezdődhet a terápia a szakemberek felügyelete mellett.
Myomo robot terápia
A Myopro egy EMG vezérelt felsővégtagi robotikus ortézis, amelyet a Harvard Medical és az MIT közösen fejlesztett.
A rendszer fel- és alkari flexor és extenzor EMG szenzorok segítségével detektál jelet, amelyet paciens specfikus paraméterezést (szenzorérzékenység, jelerősítés, küszöbérték és mozgástartomány) követően a paciensek önállóan képesek használni.
A csukló pronáció és szupináció illetve, flexió és extenzió szabadon konfigurálható mechanikus módban a felhasználó által.
A rendszer klinikai- és otthoni környezetben, akár kültéren is egyaránt használható.
A klinikai környezetben használható MyoPro MARK egy jobb- és egy baloldali különálló egységet tartalmaz, amelyek szabadon paraméterezhetők.

Pszichológiai szakrendelés
Mi a pszichológia?
A mai modern felfogásunk szerint a pszichológia az emberi gondolkozás, viselkedés és érzelmi élet összefüggéseit vizsgáló tudományterület.
A klinikai pszichológiai munka hagyományosan a pszichiátriai kórképek diagnosztikájával és gyógyításával foglalkozik.
Ugyanakkor pszichológiai ellátást nemcsak a mentális zavarral élők, hanem olyan egészséges, jól alkalmazkodó emberek is gyakran igénybe veszik, akik valamely életterületen jelentkező problémával szeretnének dolgozni, szeretnék önismeretüket elmélyíteni, viselkedésükben, emberi kapcsolataikban változásra vágynak.
A lélektani munka segíthet az önismeret fejlesztésében azáltal, hogy viselkedésünk, gondolkozásunk, és érzelmi reakcióink tudatos és nem tudatos mozgatórugóinak feltárása révén önmagunk lélektani működésének jobb megértésére teszünk szert.
Milyen problémákkal érdemes felkeresnie pszichológiai magánrendelésünket?
Gyakran felmerül a kérdés, hogy mikor érdemes szakember segítségét igénybe venni? Mikortól számít ”igazi” problémának egy életnehézség, tünet vagy konfliktus? Ezekre a kérdésekre a legkézenfekvőbb válasz, hogy akkor valódi probléma valami, ha a saját életünkben annak látjuk azt – szenvedünk tőle, úgy érezzük, hogy akadályozza a boldogulásunkat, vagy sok energiát von el mindennapjainkból.
Érdemes terápiás munkába kezdeni, ha egy adott életterületen belátjuk, hogy nehézséggel küzdünk, és ezen szeretnénk változtatni.
Jellegzetes és gyakran előforduló problémák
- fokozott szorongás
- pánik zavar, fóbiás reakciók (szociális fóbia, lámpaláz)
- párkapcsolati, kapcsolati konfliktusok
- hangulati zavarok (lehangoltság, depresszió, vagy intenzíven/szélsőségesen(?) hullámzó hangulat)
- alvásproblémák (szomnológiai, neurológiai kivizsgálást követően)
- önelfogadás problematikája (önértékelés, identitás, szexuális orientáció)
- szexuális zavarok (urológus/ nőgyógyász szakorvossal együttműködve)
- PTSD, trauma feldolgozás
- útkeresési, önállósodási nehézségek (kapunyitás)
- szomatizációs tünetek (belgyógyászati kivizsgálást követően, negatív lelet birtokában)
- viselkedésproblémák (indulatkezelés, önérvényesítés stb.)
- pszichoszomatikus megbetegedések (szomatikus szakorvossal karöltve: táplálkozási zavarok, fejfájás, derékfájdalom, krónikus nőgyógyászati panaszok, emésztőrendszert érintő panaszok, stresszel kapcsolatos szív-, érrendszeri betegségek, immunológiai megbetegedések stb.)

Logopédia
Mi a Logopédia?
A logopédiás terápia a (megmaradt) beszéd és hangképzés fejlesztését célozza, tehát olyanoknak segít, akik teljesen vagy részben kommunikációs problémákkal küzdenek.
A logoterápia bizonyos típusával szinte mindenki találkozott már életében, hiszen ez a rehabilitációs módszer segít az óvodás gyerekeknek megszabadulni a beszédhibáktól. Mivel a beszéd – és hangképzés rendkívül összetett folyamatok, sok ponton sérülhet ez a folyamat, így a beszédterápiára is számos esetben szükség lehet. A beszédképzés zavarainak lehetnek idegrendszeri okai – például agysérülés vagy agyvérzés után -, de fizikai problémák is okozhatják ezeket, int például a szájüreget, garatot, hangszálakat érintő daganatos betegség, vagy az annak gyógyítását célzó műtét.
A logopédus, beszédterapeuta szakember segíthet a helyes hangképzés és artikuláció (újra-)tanulásában, a szókincs bővítésében. Bizonyos esetekben alternatív kommunikációs módszerek elsajátítására, a hang- és beszédképzést támogató eszközök használatának begyakorlására is szükség lehet.
Mi a Neurológia?
A neurológia, azaz az ideggyógyászat a központi (agy és gerincvelő) és perifériás (az ezekből kiinduló, egész testet átszövő érző, mozgató és vegetatív) idegrendszer szerkezeti és funkcionális elváltozásainak és betegségeinek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó orvosi szakág.
A neurológus feladata
A neurológus (ideggyógyász) szakorvos feladata az idegrendszeri eredetű panaszok okának kivizsgálása, diagnosztizálása és kezelése.
Ha a panasz műtéti beavatkozást igényel, idegsebész szakorvos is részt vesz a terápiában.
A szakrendelés során komplex szemléletben felmérjük a páciens neurológiai állapotát, majd a diagnózis felállítása után megkezdjük a rehabilitációs program megtervezését. Megállapítjuk a rehabilitációs célkitűzések alapjait, illetve kidolgozzuk a rehabilitációs tervet, a gyógyuláshoz vezető lépéseket.
Kinek tud segíteni a Neurológus?
- Stroke
- Agyvérzés utáni állapotok kezelésében
- Parkinson- szindróma
- Sclerosis Multiplex-ben szenvedőknek
- Guillain- Barré szindrómásoknak
Fel vagyunk készülve komplex agy és koponya sérültek rehabilitációjára is, de egyéb neurodegeneratív illetve perifériás idegi bántalmakat is kezelünk.
Milyen tünetekkel forduljunk Neurológushoz?
Neurológiai kórképek esetén rendkívül változatos panaszok jelentkezhetnek, az idegrendszer károsodása ugyanis más betegség szövődményeként is kialakulhat. Az alábbi tünetek jelentkezése esetén keressen fel ideggyógyász szakorvost:
- hosszú ideje fennálló, rendkívül erős, vagy gyakran jelentkező fejfájás
- szédülés
- egyensúly- és mozgáskoordinációs zavar
- végtagzsibbadás
- gyengeség
- beszédzavar
- látászavar
- vegetatív zavarok (remegés, szívdobogás érzés, emésztőrendszeri panaszok)
- görcsök
- eszméletvesztés
- a gondolkodás zavara
- memória zavarok
Milyen betegségeket kezel a neurológus?
A neurológus szakorvos a központi és környéki idegrendszert, valamint az agyi keringést érintő gyulladásos, fertőzéses, immunológiai, illetve degeneratív betegségek, valamint az idegek sérülésből adódó elváltozások kezelésével foglalkozik.
- Fejfájások: a rohamokban jelentkező, általában féloldali fájdalmat okozó migrén, az abroncsszerű, szorító fájdalommal járó tenziós, valamint a szem környékén fellépő éles, szúró fájdalommal járó cluster fejfájás.
- Neuropátiás fájdalmak: zsibbadó, bizsergő, szúró, áramütésszerű érzés, vagy a hideggel/meleggel szembeni túlzott érzékenység, mely többnyire az idegrendszer károsodása nyomán a végtagokban jelentkezik.
- Gerincvelői elváltozások: porckorong összenyomódása, idegrendszeri érintettséggel járó porckorongsérv, gerincvelő keringési zavara, mely tartós fájdalommal jár.
- Sclerosis multiplex: autoimmun betegség, melynek során a szervezet antitesteket termel az agy és gerincvelői idegeket körülvevő myelinhüvely ellen, ami ennek következtében gyulladásba kerül és az idegek károsodását okozza. Ez a hegesedés idővel megakadályozza az izmok koordinálását és az izomerőért és az érzékelésért felelős idegek ingerület továbbítását.
- Agyi keringési zavarok: az agyi véráramlás korlátozottsága miatt alakul ki. Okozhatja hirtelen fellépő vérzéses stroke (agyvérzés), ahol a megrepedt érből kiáramló vér nyomja az agyat és az ér által ellátott terület nem kap megfelelő vérellátást. Hátterében állhat továbbá vértelen stroke (ischémiás stroke) is, amit vérrög okoz.
- Epilepszia: az agy működési zavara, melynek során elektromos túlműködés (kisülés) jelentkezik, ami izomgörcs, tudatzavar formájában jelentkezik. Nem minden esetben jár görcsös rohammal, a kis rohamból a külső megfigyelő sokszor semmit nem vesz észre.
- Mozgászavarok: remegés (tremor), hirtelen fellépő, akaratlan mozgás (tikkelés), izomtónus csökkenés (disztónia), koordinációs zavarok mind idegrendszeri problémára utalhatnak.
- Alzheimer-kór: az agy idegsejtjeinek károsodásával járó neurodegeneratív betegség, mely a megismerési funkciók és a gondolkodás beszűkülésével, demenciával, illetve szellemi leépüléssel jár. A betegség lefolyása gyógyszeres kezeléssel lassítható.
- Parkinson kór: mozgászavart okozó neurodegeneratív betegség, az izomműködést befolyásoló idegsejtek ingerületátvivő képességét rontja. A betegség jellegzetes, végtagremegéssel, ízületi merevséggel és lelassult mozgással járó tüneteket okoz.
Konduktív pedagógia
Ergoterápia
Mi az ergoterápia?
Az egroterápia legfontosabb célja, hogy az érintett olyan önálló legyen, amennyire csak lehetséges.
Ezt pedig a hétköznapi feladatok meg- vagy újratanításával éri el.
Ezek közé tartozhat az öltözködéstől, mosdóhasználattól és testápolástól kezdve az ételkészítésen át az autóvezetésig szinte minden, egyszerű vagy legalábbis annak tűnő tevékenység.
Rendkívül fontos, a páciens egyéni képességeinek, igényeinek, lehetőségének felmérése, és az ezekhez való igazodás.
Kinek segíthet az ergoterápia?
Ergoterápiára lehet szüksége azoknak, akik hosszú, súlyos betegség, baleset után térnek vissza a munkahelyükre. Bizonyos krónikus mozgásszervi vagy idegrendszeri problémák (sokízületi gyulladás, szklerózis multiplex, agyvérzés) esetén újra be kell gyakorolni, újra meg kell tanulni a korábban automatikus mozdulatokat, akár úgy, hogy a megváltozott képességekhez is igazodjanak.
Az ergoterápia nagy hangsúlyt fektet a kézügyesség, a finom motorika fejlesztésére.
Az ergoterápia altípusa
Az ergoterápia altípusának is tekinthető, amikor a különböző segítő eszközök használatát tanulja meg vagy gyakorolja be a páciens.
Ilyen segítő eszköz lehet:
- a kerekesszék
- a végtagprotézis
- a járókeret
Gyógymasszázs
Gyógymasszázs
A gyógymasszázs a fizioterápián belül egy olyan gyógymasszőr által végzett kezelés, amelyet mindig orvosi indikációra alapján nyújtunk.
Célja a rehabilitáció. A gyógymasszázs – gyógyászati céllal, az orvos utasítására és előírásának megfelelően végzett masszázsforma, amelynek alapját a svédmasszázs fogásai képezik.
A gyógymasszázs magába foglalja a svéd-, szegment-, kötőszöveti és perioszteális (csont) masszázst. A masszázst követően, a megfelelő kimozgatásokat, illetve mobilizációs technikákat alkalmazza a masszőr.
Ezek a technikák az ízületek regenerációját, a letapadt izmok ellazítását, vérbőséget okozva csillapítják a fájdalmat is.
Mikor ajánlott a gyógymasszázs?
A reumatológiai ortopédiai és neurológiai problémák estében a gyógymasszázs gyakran ajánlott kiegészítő kezelésként gyógytornával együtt, mert a masszázzsal a tornára előkészített izmok könnyebben és jobban terhelhetők, illetve a tornát követően a masszázs segítségével lazítjuk az izmokat.
Gyógymasszőreink az orvosi előírások és a páciens igényeihez igazodóan választják ki a megfelelő masszázsterápiát.
Minden kezelésen a kezelőorvossal, a gyógytornásszal és a fizioterapeutákkal közösen dolgoznak, hogy az adott állapot javítása és a pozitív hatások hamarabb érezhetőek legyenek.
Több napon átívelő terápiáink igénybevétele esetén a Központ épületében kiegészítő szolgáltatásként szálláslehetőséget is biztosítunk, elősegítve hogy pácienseinknek ne az utazásra és a vele járó kellemetlenségekre, hanem valóban a gyógyulásra tudjanak koncentrálni.
5 napos intenzív terápia esetén
Az árak kizárólag apartmanjainkra vonatkoznak, nem tartalmaznak étkezési szolgáltatást.
ASA M6 MLS Lézeres terápia
Hogyan működik az ASA M6 MLS Lézeres terápia?
A lézerek koherens, nagyintenzitású fénye a sejtekben egy sor biokémiai folyamatot indukál, melyek egyébként nem, vagy csak nehezen indulnak meg.
A folyamat eredménye a gyorsabb sejtszaporodás, revaszkularizáció (elvesztett érellátás pótlása), illetve a gyulladások, ödémák csökkenése és fájdalomcsillapítás, helyi immunstimuláció.
Az ASA fizikoterápiás és rehabilitációs eszközök, mint például az M6 MLS lézerterápiás készülék. Az MLS (Multiwave = többhullámú, Locked = zárt, System = rendszer), egy olyan pulzáló és folyamatos, homogén lézert bocsájt ki a hat lézerforrásból, mely azonnali mélységi hatást biztosít.
A lézer csökkenti a sejtfal átjárhatóságát azon ionok számára, melyek szerepet játszanak az idegek stimulációjában, a fájdalomingerület továbbításában. A 3D-s elhelyezkedésű kezelőfejet további két szondával lehet kiegészíteni, evvel is növelve a hatásfokát a kis- és közepes méretű felületek gyógyításának.
A fő robotfej mozgását egy fejlett felhasználói felületen keresztül kezelik, így csak a terapeuta felügyelete szükséges a biztonságosan, hatékonyan és autonóm módon végzett kezelés elvégzéséhez. Miután beállította a paramétereket és ellenőrzi a páciens állapotának előrehaladását. Ez a technika a legújabb generációhoz tartozik, ennélfogva az egyik legmodernebb eleme eszközparkunknak. Mivel a kialakult vírushelyzet miatt a távolságtartás kiemelkedően fontossá vált, ennek megalkotásánál erre a részletre is odafigyeltek. Semmilyen fizikai kontaktust nem kell létesítenie a páciensnek sem a szakorvossal, sem pedig magával az eszközzel. Ennélfogva a fertőződés lehetséges kockázata kontroll alatt van, a legminimálisabbra csökkentve.
ASA M/ MLS Lézeres terápia működés közben.
Milyen sérüléseknél alkalmazható az ASA M6 MLS Lézeres terápia?
Kiváló kezelési módszert nyújt többek között
- teniszkönyök
- ízületi- és íngyulladások
- vesefájdalmak
- húzódás, ficam
- íngyulladás
- térd-, nyak-, váll- és hátfájdalmak
- degeneratív ízületi gyulladás
- zúzódások, véraláfutások
- kéz- és lábpoliartritisz
- csípőízületi porckopás
- izomsérülések esetén.
Általánosságban elmondható, hogy a kezelések ismétlése elengedhetetlen a gyógyulás érdekében. Ezek másnaponta, vagy harmadnaponta szükségesek 5-10 alkalommal, amely nagyban függ a betegség súlyosságától és a diagnózistól a szakmai szabályok betartása mellett. Az első alkalom után felléphet bizonyos fokú fájdalom, de ez idővel elmúlik és semmiképp sem jelent káros mellékhatást.
Hosszútávon elérhető, hogy csökkenjen a fájdalomcsillapító gyógyszerek adagja, sőt, akár el is hagyható egy sikeres terápia mellett.
A mágneses terápia hasonlóan a lézeres terápiához. Pulzáló hatást vált ki rendkívül alacsony frekvencián, mellyel mélyen a testbe tud hatolni, elérve az izomrostokat, csontokat és idegeket, így kifejtve hatását.
Az ASA Easy Quattro Pro ergonomikusan kialakított és könnyen használható, köszönhetően az innovatív kialakításának.
Bármely testrész kezelésére képes a gerinctől a végtagokon át az agyig. Mágneses mezője a test hossztengelyével párhuzamosan jön létre a mágnesszelepek segítségével, vagy merőleges irányban a Flexa applikátorok alkalmazásával.
Az Easy Quattro Pro ötféle pozíció beállítására alkalmas, ezek más és más területek kezelésére szolgálnak, és kombinálásuk is megoldható többféle probléma fennállásának esetén. Ez utóbbiak remekül kezelik a lokalizált eljárást igénylő eseteket a rugalmasságuknak köszönhetően. Opcionális kiegészítők is csatlakoztathatóak hozzá, akár négy ágyat is össze lehet kapcsolni, melyek közül kettő automatikus üzemódban működik. Az automata változat esetén az elektromechanikus rendszer egy speciális mikroprocesszor által automatikusan elhelyezi a mágnesszelepeket a kezelendő felületen, majd a terápia végén visszaáll a kiindulási helyzetébe, így időt takarít meg a szakorvosnak.
Az ASA Easy Quattro Pro kézi változat esetén könnyű a mozgatása a szelepeknek az alumínium vezetők által adott csúszásnak köszönhetően, mely biztonsági zárral van ellátva, hogy a továbbiakban véletlenül se mozdulhasson el.
Hangjelzéssel figyelmeztet a kezelés kezdete és befejezése pillanatában. Mindez a legnagyobb kényelemben, fekvő pozícióban történik a páciensnek.
Szabadon kombinálható más terápiákkal a gyorsabb gyógyulás elérése érdekében.
Fájdalommentes, gyors és eredményes terápia, mely segítséget nyújt a csont- és ízületi problémák, ínelváltozások, gyulladások, törések, vagy akár a migrén kezelésében, valamint az immunrendszer intenzív stimulálására is alkalmas. Hatalmas segítséget tud nyújtani tehát különböző területeknek, mint például a fizikoterápia, reumatológia, sportorvoslás, ortopédia, traumatológia, geriátria.
A mágneses jeleket egyáltalán nem zavarja a különböző nadrágtartók, övek, gipszek, külső vagy belső rögzítő eszközök, ehhez csupán egy speciális értékelés szükséges. A kényelmet mindemellett az is biztosítja, hogy nem szükséges levetkőzni hozzá, ruhán keresztül sem veszít hatékonyságából, így a páciens sem kerül feszélyező szituációba.
Szén-dioxid terápia
A szén-dioxid terápia a mofetta hatáson alapszik. A mofetta vulkanikus tevékenységhez kötődő geológiai jelenség, melynek során a talaj mélyéről főleg szén-dioxidban gazdag gáz tör a felszínre. A természetben előforduló mofettákat évszázadok óta ismerik és főleg megfigyelésen alapuló jótékony hatásuk miatt régóta használják. A természetben előforduló száraz mofetták gázkeveréke más gázok mellett (pl.: metán, nitrogén, oxigén, radon-izotóp) főleg szén-dioxidot tartalmaz, melynek jótékony hatását felismerve, speciális készülékek használatával szén-dioxid szárazfürdőként is elérhető kiemelt telepített szolgáltatóhelyeken.
A szén-dioxid gázzal történő kezelés során a bőrön keresztül keringésbe jutó gáz az általános közérzetjavító hatása mellett minden olyan állapot esetén segíthet, ahol a helyi véráramlás és szöveti oxigenizáció fokozódása, a mikrokeringés javítása révén javulás várható, valamint, ahol a szén-dioxid általános értágító hatása kedvező a szervezet működésére.
A felszívódó gáz hatására a bőr erek lokálisan kitágulnak, a kapilláris keringés fokozódik, a véráramlási sebesség nő. Ezeket a hemodinamikai változásokat kapillármikroszkópos vizsgálatok jól demonstrálják, de a perifériás ér- reakció a „fürdés” alatt az érintkező bőrfelületen szabad szemmel is látható. A bőr hajszálerein átáramló vérmennyiség növekedése gyors és látványos. A folyamat a kezelés 7- 8. percében kezdődik és a 10-20. percben éri el a maximumot. A hatás a bőrön át felszívódó és a belélegzett CO2 következménye. A test felületi, direkt mérhető hőmérséklete 1,6-4 Celsius fokig terjedő növekedést mutat, jelezve a bőralatti hajszálerek kitágulását.
A bőrön át felszívódó szén-dioxidnak a keringésre gyakorolt általános hatása is van, az erek tágulata és a bőrön át bejutott, majd a vérplazmában feloldódó szén-dioxid hatására. Megközelítőleg 15 percnyi kezelést követően már jól érzékelhető és kimutatható a véráramlás sebességének fokozódása. A szervezetben a vénás vér- és nyirok-visszaáramlás ugyancsak fokozódik, mivel több vér kerül a keringésbe.
A szén-dioxid szárazfürdő kedvező hatásait ki lehet használni egyes érrendszeri, mozgásszervi betegségekhez kapcsolódó állapotok kiegészítő kezeléseként, valamint tartósan fennálló cukorbetegség esetén kialakult jellegzetes keringési állapotok megelőzésére vagy a kezelések kiegészítésére.
Kimondható, hogy a fokozódó szöveti keringés, a jobb oxigenizáció, a vénás- és nyirokáramlás eredményeképpen valamennyi szerv vérellátása javulhat.
A hatás kialakulása megnyilvánul a helyi véráramlás és következményes szöveti oxigenizáció fokozódásában, így jótékony hatású lehet például a krónikus sebkezelés, ischaemia, revascularizáció, perifériás artériás betegségek megelőzésében, bőrben a mikrocirkuláció és a oxigén-ellátottság javításában, valamit általában a mozgásszervi rehabilitáció területein (porc, ízületek zúzódásai, sérülései, regenerációja, a szöveti oxigenizáció javításán keresztül).
Amit a kezelésről tudni érdemes
A száraz szén-dioxid kezelés a természetes mofettákhoz hasonlóan laza ruházatban történik. A kabinba szabályozott módon áramlik be a szén-dioxid gáz, a kezelés egyenletes koncentráció mellett történik. A kezelés alatt és után a test erei kissé kitágulnak, a vérkeringés javul, a vérnyomás csökken, a bőr hajszálerei is kitágulnak ezért kellemes melegség érzés jelentkezik.
Mit jelent a mofetta hatás?
A mofetta vulkanikus tevékenységhez kötődő geológiai jelenség, melynek során a talaj mélyéről főleg szén-dioxidban gazdag gáz tör a felszínre. A természetben előforduló mofettákat évszázadok óta ismerik és főleg megfigyeléseken alapuló jótékony hatásuk miatt régóta használják. Természetes mofetták Romániában: Kovászna, Tusnádfürdő, Bálványos, Balnas, Hargitafürdő, Buziasfürdő, Borsa, Oláhszentgyörgy.
Speciális készülékek használatával szén-dioxid szárazfürdőként is elérhető egyes kiemelt telepített szolgáltatóhelyeken.
Milyen esetekben ajánlott a szén-dioxid kezelés?
A terápiát minden esetben orvos indikálja, ideális esetben tíz kezelésen szükséges részt venni, amelyet az orvosi indikációt követő egy hónapon belül célszerű igénybe venni.
A kezelés az alábbi betegségek esetén javasolt:
- Alsó végtagi verőérkeringési zavarok (nem gyógyuló lábfekély, érzészavar, lábikragörcs)
- Járásra provokálódó görcsös lábfájdalom
- Perifériás visszérbetegségek és nyirokkeringési zavarok
- Cukorbetegséghez társuló érbetegségek és idegzsábák
- Trauma után a gyógyulás gyorsítására
- Rossz keringés miatt kialakuló bőrbetegségek
- potenciazavarok
Mikor nem javasolt vagy tilos a szén-dioxid szárazfürdő használata?
- 150 cm testmagasság alatt
- 18 életév alatt
- lázas állapotban
- ittas vagy bódult állapot esetén
- akut megbetegedésben
- fertőző megbetegedésben
- menstruáció alatt
Általánosságban, azokban az esetekben, amikor a meleg vizes fürdő sem javasolt. Kezelést kizáró egészségi állapotokat az 5/2004. (XI. 19.) EüM rendelet 3. sz. melléklete listázza.
Hogyan történik a kezelés?
Szén-dioxid szárazfürdő általánosságban javasolt kezelési időtartama: 20-30 perc. Bár már egyszeri kezelés hatása is érezhető, a kívánt hatás érdekében a kezelések kúra-szerűen ajánlottak, ami 10-15 alkalomból áll, és amelyet 6 havonta javasolt megismételni.
A berendezés könnyű ruházatban használható, cipő nélkül. A szén-dioxid a ruházaton könnyen áthatol, így csak a vastagabb ruhadarabokat érdemes levenni, könnyed öltözék nem befolyásolja a hatásosságot.
Milyen általános hatása van a bőrön át felszívódott, és a keringésbe került szén-dioxidnak?
A bőrön át felszívódott szén-dioxidnak a keringésre gyakorolt általános hatása is van az erek tágulata, és a bőrön át bejutott, majd a vérplazmában feloldódó szén-dioxid hatására. Megközelítőleg 15 percnyi kezelést követően már jól érzékelhető, és kimutatható a véráramlás sebességének fokozódása. A szervezetben a vénás vér- és a nyirok-visszaáramlás ugyancsak fokozódik, mivel több vér kerül a keringésbe.
A szén-dioxid szárazfürdő kedvező hatását orvosi ajánlás alapján* ki lehet használni egyes érrendszeri, mozgásszervi betegségekhez kapcsolódó állapotok kiegészítő kezeléseként, valamint a tartósan fennálló cukorbetegség esetén kialakult jellegzetes keringési állapotok megelőzésére vagy a kezelések kiegészítésére. Kimondható, hogy a fokozódó szöveti keringés, a jobb oxigenizáció, a vénás- és nyirokáramlás eredményeképpen valamennyi szerv vérellátása javulhat.
A hatás kialakulása megnyilvánul a helyi véráramlás és következményes szöveti oxigenizáció fokozódásában, így jótékony hatású lehet például a krónikus sebkezelés, ischaemia, revascularizáció, perifériás artériás betegségek (PAD) kezelésében, bőrben a mikrocirkuláció és oxigén-ellátottság javításában, valamint általában a mozgásszervi rehabilitáció területein (porc, ízületek zúzódásai, sérülései regenerációja, a szöveti oxigenizáció javításán keresztül).
Gyógyászati segédeszköz ellátás / tanácsadás
A gyógyászati segédeszközök (gyse) a gyógyító eljárás során és a rehabilitációban is fontos szerepet töltenek be, a gyógyulási folyamatban a beteg életminőségének javítását szolgálják.
Gyógyászati segédeszköznek azt az átmeneti vagy végleges egészségkárosodással, fogyatékossággal élő ember személyes használatába adott orvostechnikai-, vagy ápolási technikai eszközt tekintjük, amely használata során nem igényli egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy folyamatos jelenlétét.
A hazai gyógyászati segédeszköz választék társadalombiztosítási (OEP) támogatás és ármegállapítás szempontjából két nagy csoportra, a „nem támogatott”, azaz közfinanszírozásban nem részesülő eszközök, illetve a tb támogatásba befogadott eszközök körére osztható. Az egészségbiztosítás a gyógyászati segédeszközök árához, javítási-, illetve kölcsönzési díjához nyújt támogatást (ún. ártámogatás), ha a támogatott eszközt az orvos vényen, a megfelelő támogatási jogcím és egyéb adatok megjelölésével rendeli.
Az egészségbiztosító által támogatott gyógyászati segédeszközök árát az eszköz forgalomba hozója határozza meg, azzal, hogy annak elfogadásáról a társadalombiztosítási támogatásba való befogadási eljárás során a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (a továbbiakban: NEAK), egy sokrétű, egészségpolitikai és költséghatékonysági szakmai vizsgálatot követően dönt, majd ahhoz igazodóan határozza meg a támogatási összeget. A „nem támogatott” gyógyászati segédeszközök árát a gyártó, illetve a gyse forgalmazó saját maga határozza meg.

Minden páciens állapotától függően egyéni rehabilitációs tervet kap, így az orvosi vizsgálat/ felmérés határozza meg, hogy kinek milyen terápián érdemes részt vennie.
Kérjük, a kezelésekre mindig időben érkezzen. Szakembereink a vendégeket egymás után fogadják, ezért kiemelten fontos, hogy a megbeszélt időpontokat mindenki komolyan vegye. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a lefoglalt időpont a kezelés kezdési időpontja.
Késés esetén fennáll a veszélye annak, hogy munkatársunk nem fogja tudni a kezelést befejezni. Ez esetben a késés miatt a kezelés a tervezettnél rövidebb ideig tart. Az elmaradt rész későbbi “pótlására” nincs lehetőség. A lefoglalt időpontok áthelyezése, lemondása az alábbi szabályok figyelembevételével lehetséges:
Díjmentesen lemondható, áthelyezhető egy időpont, amennyiben az a kezelés előtt minimum 24 órával történik.
Amennyiben Páciensünk egy időpontot úgy kíván lemondani vagy áthelyezni, hogy a kezelés eredeti időpontjáig kevesebb, mint 24 óra van hátra, rendelkezésre állási díj fizetendő, a rendelkezésre állási díj mértéke a lemondott, áthelyezett szolgáltatás árának 50%-a.
Amennyiben a kezelés kezdési időpontjától számított 2 órán belül mondja le az időpontot vagy egyáltalán semmilyen módon nem hozza tudtunkra lemondását és nem is jelenik meg, a kezelés teljes árát felszámoljuk.
Amennyiben betegségből adódóan kell lemondani az időpontot, természetesen eltekintünk a felártól orvosi igazolás ellenében.
Központunk a folyamatosan bővülő szolgáltatások miatt az árváltozás jogát fenntartja.