A STROKE utáni komplex rehabilitációs terápiák
Neurológiai és mozgásszervi rehabilitáció esetén az eredményes gyógyulás kulcsa a komplex egyénreszabott rehabilitációs terápia.
A komplex rehabilitációs terápia számos egymásra épülő – a páciens számára a lehető leghatékonyabb – terápia fajtákból tevődik össze.
Mi is a STROKE?
A stroke a felnőttkori rokkantság egyik fő vezető oka. Nem csak időskorban tud kialakulni. Napjainkban egyre több fiatal felnőtt válik érintetté, de ritkább esetekben újszülötteket, csecsemőket is érinthet.
A Stroke Magyarországon évente közel 45.000-50.000 embert érint. A 𝐒𝐓𝐑𝐎𝐊𝐄 tüneteit (LInk stroke leggyakoribb tünetei) észlelve azonnal cselekedni kell. Minél hamarabb megkapja a páciens a szükséges terápiát, annál nagyobb az esélye a teljes felépülésre.
Legfontosabb komplex terápiafajták stroke utáni rehabilitáció során:
A stroke rehabilitációja rendkívül komplex feladat, mivel ez okozza a legösszetettebb fogyatékosságot.
Leggyakoribb károsodások:
-
-
- motoros funkciók
- Beszédzavar
- Érzékelés-, észlelés zavar
- Egyensúlyi problémák
- Vizeletürítési gondok
- Kognitív funkciók csökkenése
- Depresszió
-
A stroke utáni komplex rehabilitációs terápiának mindig problémaorientáltnak kell lennie. A funkciók károsodásán túl figyelembe kell venni annak súlyosságát is. Összességében elmondható, hogy a terápiáknak mindig egyénre szabottnak kell lennie.
Leggykoribb stroke utáni komplex rehabilitációs terápiák:
-
-
- Ergoterápia: Segítséget nyújt azoknak a pácienseknek, akiknek nehézségeik akadtak az önellátás, tanulás vagy munka, illetve hobbi, szabadidős elfoglaltság területein és szeretnék elérni a sérülés előtti életminőségüket. Legfőképpen a felső végtag finommozgásait segíti, mint például írás, evőeszközzel étkezés újratanulása, fésülködés, fogmosás…
-
-
-
- A Logopédus elsősorban a dysarthriával (elmosott beszéd), afáziával (szóképzési és szótalálási nehézség), illetve nyelési problémákkal szembesülő betegeknek a legmegfelelőbb választás.
-
-
-
- Gyógytorna foglalkozások során – legyen szó egyensúlyfejlesztésről, izomerősítésről vagy akár nyújtásról – a terapeuták kreativitása biztosítja a kezelések változatosságát és színességét, mindig a páciens igényeihez, állapotához igazítva.
-
-
-
- Pszichológia: A stroke-on átesett páciensek óriási veszteségekkel szembesülnek, eddigi életük teljesen átalakul. A pszichológiai tanácsadás támaszt ad a veszteségek megéléséhez és feldolgozásához (mint például a családi szerep megváltozása, munkaképesség elvesztése), valamint a depresszió és a szorongás csökkentésével a rehabilitáció sikerességét jelentősen javítja.
-
-
-
- TMS: A készülék rövid elektromágneses impulzusok leadásával segíti a stroke-n átesett páciensek felépülését. Jótékony hatása hosszú távon is érvényesül, a fokozott izomtónust csökkentő hatásával lényegesen könnyebbé válhatnak a hétköznapi mozgások, valamint hozzájárulhat új mozgások megindulásához is.
-
-
-
- Robot asszisztált terápiának köszönhetően pácienseink játékosan fejleszthetik az egyensúlyi- és koordinációs képességeiket, szükség szerint izomerősítéssel kombinálva. A foglalkozások alatt a kihívást különböző instabil felszínek alkalmazása jelenti álló egyensúly fejlesztésénél. A Rewalk exoskeleton a paraparetikus páciensek, míg a Restore a hemiparetikus páciensek járásfejlesztését szolgálja, azáltal, hogy a gyengült izmok működését támogatja, hozzájárul egy szebb és gazdaságosabb, normál mozgásképhez és ezáltal hosszú távon javítja a járás ritmusát.
-
-
-
- Masszázs: A feszes, fájdalmas izmok ellazításával, a keringés lokális javításával gyorsabb regenerációt tesz lehetővé, így tökéletes kiegészítése a fentebb említett aktív terápiáknak.
-
-
-
- Talpreflexológia: A talpon található több ezer idegvégződés masszírozásával pozitív hatást lehet gyakorolni az egyes szervek működésére, és ezáltal a szervezet öngyógyító erőinek mozgósítására. Mindemellett fájdalomcsillapító, nyugtató- és feszültségoldó hatásáért is nagyon kedvelik a pácienseink.
-
-
-
- Kinesio tape felhelyezése megtámogatja az ízületet stabilizáló izmok működését, segíti az ízület stabilitását, csökkenti a fájdalmat.
-
Ismerje meg Détári Vilmos a Szent Vincent rehabilitációs központ alapítójának történetét.
A STROKE utáni rehabilitációról az alábbi cikkben olvashat.
Ismerje meg a Szent Vincent Rehabilitációs Központ KOMPLEX szolgáltatásait.
Lépjen velünk a gyógyulás útjára!
Telefonszám
Email cím
Cím
6724 Szeged, Bakay Nándor u. 50,