Fizioterápia-gyógytorna
A gyógytorna a rehabilitáció egyik legalapvetőbb része. A gyógytorna célja a mozgásszervrendszeri betegségek kialakulásának megelőzése, prevenciója, rehabilitációja. A gyógytornakezeléseket orvosi diagnózis, vagy javaslat alapján végezzük, így az orvossal, beteggel és közvetlen környezetével közösen tűzzük ki az elérni kívánt célokat és együtt is igyekszünk ezeket megvalósítani. A kezelések során a családtagokat is ellátjuk azokkal az instrukciókkal, melyekkel megfelelően segíthetik a beteg gyógyulását, illetve a rehabilitációs csapat munkáját.
Milyen betegségek esetén alkalmazható a gyógytorna?
Fontos, hogy a gyógytorna nemcsak kezelésre alkalmas, hanem a mozgásszervi betegségek megelőzésére is, segítségével például megőrizhető a gerinc egészsége.
Kialakult betegség esetén pedig a konzervatív, vagyis a nem műtéti kezelésen részesülő betegek terápiáját hatékonyan egészíti ki a célzott, személyre szabott gyógytorna.
A harmadik terület pedig, ahol széleskörűen alkalmazzuk ezeket a módszereket, az a műtét utáni rehabilitáció, ahol a műtéten átesett beteget az állapotának megfelelő gyógytorna segíti a felépülésében, a funkció helyreállításában.
A fiatalok körében a testtartásproblémák, a gerincferdülés szorul leggyakrabban korrekcióra, a középkorúak esetében az ülő életmód, a túlsúly miatt kialakuló mozgásszervi elváltozások, gerincproblémák miatt van szükség fizioterápiára.
Az idős korosztály tagjainak pedig a különböző eredetű, például csontritkulás miatti gerincdeformitások okoznak panaszt, amelyet enyhíteni, kezelni kell.
Mire jó a fizioterápia?
A fizioterápiás kezelés, ezen belül a gyógytorna feladata a beteg fájdalmainak csillapítása, a mozgásszervi funkciók helyreállítása, a lehető legteljesebb megtartása. A betegnek a számára egyedileg összeállított gyógytornát el kell sajátítania, és minden krónikus mozgásszervi betegség esetén otthon is rendszeresen végeznie kell ahhoz, hogy ezt a célt el lehessen érni vele.

Mikor alkalmazható a fizioterápia?
Minden eset, minden beteg más és más, a kezelés módját és idejét egyénileg kell a szakorvosoknak és a gyógytornászoknak eldönteni. A fizioterápia módszerei általában hatékonyak a legtöbb mozgásszervi megbetegedésből eredő fájdalom (valamilyen deformitásból, sérülésből, kopásból vagy gyulladásból fakadó hátfájás, derékfájás, vagy nyakfájás) esetén is.
A fizioterápia alkalmazható neurológiai, ortopédiai, tarumatológiai, reumatológiai panaszok esetén is.
Aktív és passzív fizioterápia
Ha a fájdalom oka a túlságosan magas izomtónus, ennek csökkentésére a fizioterapeuta különböző lágyrész mobilizációs technikákat alkalmazhat. A krónikus fájdalom szindrómáknál az aktív terápiás formákat részesítjük előnyben a passzív technikákkal szemben.
Ha műtétet követő rehabilitációról van szó, járóbetegként a Központunkban egyéni vagy függesztőrácsos gyógytorna foglalkozásokon is részt vehet. Később a rehabilitáció során a gyakorlatsorok kiegészülnek, a terhelést fokozatosan növeljük, hogy a mozgásfunkció mind jobban helyreálljon.

Függesztőrácsos gyógytorna
A függesztőrácsos kezelés tulajdonképpen a vízi torna utánzása szárazon, melynek során lehetőség nyílik a végtagok terhelés nélküli mozgatására, a végtagok, ízületek kilazítására és az aktív mozgás megindításának elősegítésére. A függesztőrács terápia során végzett gyógytorna összetett hatású: a masszázs, a hagyományos gyógytorna, a manuálterápia, a nyújtás, illetve az erőfejlesztés hatékony kombinációja.
Segítségével ízületvédelem mellett lehet alkalmazni:
- lazító,
- erősítő,
- nyújtó és
- mobilizáló
felfüggesztéseket, különféle gumikötelek/kötelek/hevederek segítségével.
Gerincbántalmak, derékfájás fájdalomcsillapítására is alkalmazható, mivel a kilépő ideggyököket a nyomás alól tehermentesítheti.
Ideális a gerinc, az ízületi kopás, balesetek, valamint mozgásszervi műtétek utáni rehabilitációban, a stroke rehabilitációban, a sportolók rehabilitációjában is kiválóan alkalmazható, amikor is a betegség megkívánja az ízületkímélő, nehézségi erő kikapcsolásával végzett gyakorlatokat.